top of page

The Full Story

Doctor's Desk

גורמי סיכון הם אותם מצבים רפואיים שנמצאו כמעלים סיכון למחלות לב, כלי דם, אירועים מוחיים ואף תמותה. 

מצד אחד, בהחלט חל שיפור בעשורים האחרונים ביכולתה של הרפואה המערבית לטפל במחלות לב ובתוצאות האחרות, אך הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה.

מה אנחנו מעוניינים למנוע?  המטרה בטיפול בגורמי סיכון היא הפחתה משמעותית בסיכון לאותן תוצאות לא רצויות (התקפי לב, מחלת לב איסכמית, אי ספיקת לב, אירועים מוחיים, היצרות עורקים ותמותה המשנית להם).

ישנם גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם - גיל, מין ביולוגי וגנטיקה.

לצידם קיימים גורמי סיכון שבהחלט יכולה להיות לנו שליטה עליהם ועל ידי התייחסות אליהם ואיזון קפדני שלהם - אפשר להפחית את אותן תוצאות לא רצויות. הטיפול בגורמי הסיכון השונים מצריכה מומחיות והסתכלות 

הוליסטית - אלו מאפשרות שקלול של גורמים שונים כדוגמת - אורח חייו של המטופל/ת, העדפותיו, הפרופיל המטבולי שלו/ה, נסיונות טיפול קודמים ולצד זה - ידע באשר לטיפולים היעילים 

 (לעומת אלו שפחות יעילים) והעדכניים ביותר תוך התייחסות למחלות ו/או טיפולים נלווים אחרים. 

השמנת יתר

השמנת יתר נחשבה בעבר, באופן מוטעה, ל׳העדפה׳ או אורח חיים בעוד שכיום אנחנו מכירים את הבסיס הביולוגי-פיזיולוגי וגנטי של מחלת ההשמנה ממנה סובלים כרבע מאוכלוסיית ישראל.

השמנת יתר נמצאה בספרות הרפואית כקשורה ללמעלה מ-50 מחלות ומצבים רפואיים שונים ובהם סוכרת, מחלות לב, התקפי לב, מחלות כלי דם, ממאירויות (סוגי סרטן שונים), דום נשימה בשינה, שחיקת פרקים (Osteoarthritis), השפעה על פריון והשפעות על מצב הרוח וחרדה.

 

הטיפול בהשמנת יתר, יכול לשפר ואף למנוע חלק מהמצבים המתוארים. ממחקרים שונים עולה כי הטיפול בהשמנת יתר צריך להעשות על ידי אנשי מקצוע (רופאים/ות, דיאטנים/ות ולעיתים גם פסיכולוגים/ות) וחשוב להתייחס לטיפול כאל טיפול כרוני, ארוך טווח לצורך השגת תוצאה בריאותית מיטיבה.

ד״ר אויירו התמחה בתחום זה ויוכל לתת מענה ויעוץ במרפאתו

סוכרת

מחלת הסוכרת הינה גורם סיכון ידוע ומשמעותי למחלות לב וכלי דם ובפרט סוכרת מסוג 2 (׳סוכרת מבוגרים׳). מחלה זו נמצאת בקשר ישיר עם מחלת ההשמנה. כיום, לשמחתנו, קיימים מגוון טיפולים חדשים שהוכחו כיעילים בטיפול במחלת הסוכרת. בעוד שבעבר המטרה היתה אך ורק הורדת רמות הסוכר, כיום קיימים היבטים ושיקולים רחבים יותר בבחירת הטיפול המתאים כתלות במחלות ומצבים נלווים נוספים.

טיפולים תרופתיים הקיימים כיום (לודגמה - תרופות מקבוצת GLP1RA ו SGLT2) הוכחו כיעילות במניעת מחלות לב והגנה על הכליות.

ד״ר אויירו יוכל לייעץ במרפאתו לגבי הטיפולים המתאימים, תוך ראיה כוללנית של המטופל. 

עישון

עישון הוא גורם סיכון משמעותי למחלות לב וכלי דם והפסקת עישון היא אחת הפעולות בעלות ההשפעה הגדולה ביותר על הפחתת הסיכון לתחלואה ותמותה. כדאי לדעת שהפסקת עישון מביאה לתועלת מהירה כבר בשעות הראשונות להפסקת העישון בעוד שהנזק מעישון הוא ׳נזק מצטבר׳.  

כולסטרול

כולסטרול יש לכולנו והוא אבן בניין חשובה בגוף האדם. עם זאת, קיימים חלקיקי כולסטרול מסוגים שונים - חלקם טובים יותר וחלקם פחות. עודף בחלקיקי כולסטרול שאינם טובים - גורר שקיעה שלהם בדפנות כלי הדם ויצירת תהליכי דלקת שעלולים להוביל להיצרות וחסימת עורקים וכותצאה מכך - התקף לב ואירוע מוחי. כיום, טיפול בכולסטרול גבוה אפשרי באמצעות תרופות יעילות הנמצאות בשימוש רחב (סטטינים) ולצידן תרופות נוספות שיכולות לתת מענה במצבים נוספים. טיפולים אלו הראו יעילות ניכרת בהפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם ואף לתמותה.

יתר לחץ דם

יתר לחץ דם היא מחלה שקיבלה את השם הלא מחמיא - ״הרוצח השקט״. הסיבה לכך היא שבניגוד לאמונה הרווחת שניתן ׳להרגיש לחץ דם׳, לרוב זהו מצב שאינו מורגש כלל ומתגלה באקראי או בבדיקות שגרה. אבחון נכון של יתר לחץ דם הוא חשוב - הן מאחר ולחץ דם עלול להיות מושפע ממדידה לא נכונה או ממצבים רפואיים אחרים ברקע והן מאחר ולעיתים האבחון דורש בירור מעמיק יותר.  

הזנחה של הטיפול ביתר לחץ דם עלולה להוביל למחלות כלי דם, התקפי לב, אירוע מוחי ואף נזק לכליות. 

ד״ר אויירו יוכל לייעץ במרפאתו לגבי האבחנה והבירור הנחוץ וכן באשר לטיפולים המתאימים לצד מעקב ארוך טווח לצורך איזון מייטבי.

bottom of page